Historia

Klub Sportowy Sosnowianka założony został w 2001.Już w trzecim sezonie (2004/05) uczestnictwa w rozgrywkach zespół zdobył awans do klasy B PPN w Wadowicach.

Zawodnicy którzy wywalczyli awans: Biel Włodzimierz, Takuśki Sławomir, Godawa Tomasz, Paśnik Krzysztof, Półtorak Michał, Burdek Damian, Kucharski Sylwester , Studnicki Jacek, Babicz Rafał, Mistarz Wiesław, Musiał Adam, Magiera Ryszard, Filek Janusz, Lizoń Rafał, Machaj Michał, Musiał Grzegorz, Bruzda Artur, Kolber Dariusz, Bucki Rafał, Żak Wojciech, Płatek Sławomir; Trener – Kazimierz Tatara.

W kolejnym sezonie 2005/06 drużyna KS Sosnowianka jako beniaminek była bliska kolejnego awansu tym razem do klasy A lecz ostatecznie na mecie sezonu zajęła drugie miejsce i poległa w barażach o awans zespołowi Czarni Koziniec. W kolejnych latach drużyna również walczyła o awans a w sezonie 2008/09 ponownie w barażach musiała uznać wyższość rywala tym razem MKKS Babia Góra Sucha Besk.

Upragniony awans do klasy A nastąpił w sezonie 2009/10 i był on dziełem następujących zawodników - Marcin Bruzda, Marek Szuba, Sebastian Konopka, Dariusz Madejski, Wojciech Żak, Kamil Mamcarczyk, Krzysztof Bogacz, Kamil Rączka, Wojciech Rączka, Rafał Babicz, Łukasz Klimczyk, Mateusz Płonka, Robert Lemiecha, Jakub Pacut, Michał Tylka , Krzysztof Jurek, Artur Malina, Tomasz Pająk, Michał Rusin, Kamil Franik, Grzegorz Koczur ; trener – Marek Szuba. W sezonie tym zespół awansował także do półfinału Pucharu Polski na szczeblu PPN Wadowice ( eliminując po drodze wyżej notowane drużyny np . czwartoligowy Sokół Przytkowice ) gdzie dopiero po rzutach karnych lepszy okazał się III ligowy Beskid Andrychów.

W roku 2011 Jubileusz 10-lecia klubu swoją obecnością uświetniła I ligowa Sandecja Nowy Sącz rozgrywając z Sosnowianką mecz towarzyski.

Przez kolejne dwa sezony drużyna kończyła rozgrywki w klasie A na drugim miejscu by wreszcie w 2013 roku wywalczyć awans.

Sukces był wynikiem pracy następujących zawodników: Waldemar Grzesiak, Michał Walachnia, Konrad Krawczyk, Arkadiusz Sarapata , Babicz Rafał, Boczarski Artur, Bryła Krzysztof, Góra Damian, Hamerlak Grzegorz, Konopka Sebastian, Madejski Dariusz, Oleksy Dawid, Ożóg Mariusz, Pacut Jakub, Paśnik Krzysztof, Piastowski Piotr, Płonka Mateusz, Romek Cezary, Sekuła Mariusz, Szydłowski Szymon, Szydłowski Karol, Tylka Michał , Wojtaszek Dawid , Żak Wojciech ; trener – Michał Jezioro

W klubie prowadzi się także z dobrymi wynikami szkolenie młodzieży o czym świadczą zwycięstwa rozgrywek w poszczególnych grupach wiekowych.

W sezonie 2013/2014 zespół Sosnowianki zadebiutował w rozgrywkach Klasy okręgowej zwanej 5 ligą.Na koniec sezonu uplasował się na drugim miejscu.

Kolejny sezon 2014/15 przyniósł największy dotychczas sukces.Drużyna pod wodzą trenera Michała Jeziory zdobyła mistrzostwo Klasy Okręgowej i uzyskała awans do IV ligi Małopolskiej. Zawodnicy ,którzy wywalczyli awans.

W sezonie 2015/2016 drużyna seniorów naszego klubu po zwycięstwie w finałowym meczu nad Garbarzem Zembrzyce zdobyła po raz pierwszy w historii Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Piłki Nożnej w Wadowicach.

Sezon 2015/2016 był dla seniorów Sosnowianki debiutanckim na szczeblu IV ligi.Na koniec sezonu zespół nasz uplasował się na piątym miejscu w tabeli.Należy dodać że było to najwyższe miejsce wśród tegorocznych beniaminków IV ligi oraz najwyższe spośród zespołów reprezentujących PPN Wadowice na tym szczeblu.

Na koniec sezonu dotychczasowy trener Michał Jezioro po 4.5 latach pracy z seniorami naszego klubu, z którymi zdobył  dwa awanse , Puchar Polski na szczeblu PPN Wadowice oraz dwa razy Puchar Burmistrza Miasta Kalwaria Zebrzydowska, ze względów osobistych zrezygnował z dalszej pracy w naszym klubie. Nowym trenerem został Robert Nowak.

Trenerzy dotychczas pracujący w klubie : Marek Jarosz , Janusz Daniel , Kazimierz Tatara, Wojciech Rączka , Marek Szuba , Jacek Moskal , Michał Jezioro, Robert Nowak.

Obecny Skład Zarządu :

Prezes - Kowalówka Dariusz

V-ce Prezes - Gawron Krzysztof

V-ce Prezes - Gawron Grzegorz

V-ce Prezes - Filek Bogdan

Sekretarz - Bucki Rafał

Skarbnik -  Studnicki Jacek

W skład Zarządu w innych latach wchodzili i pełnili w nim różne funkcję także : Henryk Konopka, Stanisław Konopka,  Paweł Szczęsny, Stanisław Gawron, Krzysztof Gawron ,Marcin Pyrek, Franciszek Zięcina , Tomasz Pacut , Ludwik Gawro, Julian Babicz